• دوره تخصصی برق صنعتی

  26، 27 و 28 مهر ماه 96
  آموزش به صورت کاملا کاربردی
  توسط اساتید مجرب

  مطالعه بیشتر

 • دوره راهبری چیلر تراکمی

  29،31,30 و شهریور ماه 96
  9ه صورت کاملا کاربردی و عملی
  به مدت 18 ساعت آموزشی

  مطالعه بیشتر

 • دوره تخصصی بویلر و مشعل

  20، 19 و21 مهر ماه 96
  به صورت کاملا کاربردی و عملی
  به مدت 18 ساعت آموزشی

  مطالعه بیشتر

 • دوره نگهداری چیلر جذبی

  26، 27و28 مهر ماه 96
  به صورت کاملا کاربردی و عملی
  به مدت 18 ساعت آموزشی

  مطالعه بیشتر

 • دوره نرم افزار انرژی پلاس

  29مهر ماه 96
  به صورت کاملا کاربردی و عملی
  به مدت 24 ساعت آموزشی

  مطالعه بیشتر

 • آموزش کولرگازی و اسپلیت

  18و19و 20 مهر ماه 1396
  دوره تخصصی آموزش کولر گازی و اسپلیت
  تحت نظر استاد مجرب با مدرک معتبر

  مطالعه بیشتر

 • تضمین کیفیت آموزشی

  ما به عنوان امین و خدمتگزار شما کیفیت آموزش دوره ها را برایتان تضمین می کنیم. اگر به دلایلی شما هیچ نکته مثبتی در دوره ما ندیدید شهریه پرداختی عودت می شود. ماموریت ما کیفیت مطلوب و رضایتمندی مخاطبان بوده و ارزش آن از هر چیزی برای ما بالاتر است.

  فرم ثبت نام قطعی دوره ها

انرژی و انواع آن

تعریف انرژی :

انرژی توانایی و قابلیت انجام دادن كار از سوی انسانها و یا سایر اشیاء و اجسام است به انرژی كار مایه نیز گفته می‎شود. از دیدگاه علمی می‎توان به این صورت انرژی را تعریف كرد:

(انرژی) میزان توانی است كه در زمان معین برای انجام یك كار صرف می شود. این تعریف را می‎توان با رابطهٔ ساده زیر نیز نشان داد.

وقتی چیزی را از زمین برمی دارید، یا دری را باز می كنید , یا كلمه ای را می نویسید ، یا دوچرخه سواری می كنید نیرو بكار می برید. اگر در بارهٔ تمام مواردی كه نیرو بكار می‎برید كمی تأمل كنید، متوجه خواهید شد كه بدون( انرژی ) زندگی امكان پذیرنخواهد بود و آنوقت شما نسبت به مصرف آن این قدر بی ‎تفاوت و بی‎ملاحظه هستید ... ؟! بگذریم، آری داشتم می‎گفتم، اگر خوب دقت كنید،‌ متوجه می‎شوید كه در انجام كارهای بالا یا در هنگامی كه چیزی را می‎كشید یا چیزی را می‎رانید، به این كشش و رانشی كه (انرژی ) موجب آن می شود نیرو گفته می‎شود. وقتی جسمی را به حركت در می آورید نیرو بكار می‎برید، ولی همیشه بكار بردن نیرو موجب حركت نمی‎شود و آن زمانی است كه شما با وجود صرف نیرو از انجام كاری ناتوان باشید. مثل زمانی كه شما بخواهید سنگ بسیار بزرگی را بكشید یا برانید و سنگ هیچگونه حركتی نكند، اما چه سنگ حركت كند و چه نكند شما از (انرژی) و یا به عبارتی از نیرو استفاده كرده‎اید.

انواع انرژی:

حال اجازه بدهید اشكال و انواع انرژی را به شما معرفی كنم:

انرژی همواره به شكل‎های مختلف و انواع گوناگون از آغاز تاكنون در خدمت انسانها بوده و در شكل های مختلف ماهیچه‎ای، مكانیكی، گرمایی، شیمیایی، الكتریكی، تابشی اتمی و ... رفاه و آسایش فراوانی به انسانها عرضه داشته است . یكی از تقسیم‎بندی‎های (انرژی) بر اساس حامل‎های (انرژی) انجام می‎گیرد:

منظور از حامل‎های انرژی، ماده‎ای است كه (انرژی) را در خود ذخیره می‎كند، این مواد معمولاً پس از یك یا چند بار تغییر شكل دادن به صورت یك حامل نهایی یا یك انرژی نهایی درمی‎آیند كه به مصرف‎كننده می‎رسد.

حامل‎های (انرژی) را می‎توان به دو گروه تقسیم كرد.

انرژی اولیه : یعنی نوعی از انرژی كه هنوز به نوع دیگری تبدیل نشده است، مثلاً نفت خام و گاز طبیعی كه مستقیماً از درون زمین بیرون می‎آیند و شما دخالتی در ساخت آنها ندارید.

انرژی ثانویه: انرژی‎هایی است كه زمانی به دست می‎آیند كه شما نوعی از (انرژی) را یك یا چند بار تبدیل می‎كنید. مثل تبدیل نفت خام به بنزین یا سایر فرآورده‎های نفتی و پالایش نفت و گاز و تبدیل آنها به سوخت نفتی برای راه‎اندازی موتورهایی كه انرژی بخار یا برق ایجاد می‎كنند.

> تقریباً تمام وسایل كه شما در زندگی روزمره از آنها استفاده می‎كنید نیازمند انرژی‎های ثانویه هستند به همین دلیل است كه ساختن پالایشگاه و نیروگاه‎های برقی و همچنین سدهای بزرگ از اقدام‎های زیربنایی و بسیار مهم در اقتصاد یك كشور به حساب می‎آید.

انرژی اولیه : این نوع انرژی خود به دو گروه تقسیم می‎شود: انرژی‎های فسیلی (تجدید ناپذیر)، انرژی‎های (تجدیدپذیر) و انرژی (هسته‎ای).

تعریف انرژی فسیلی یا تجدیدناپذیر: انرژی فسیلی به نوعی از انرژی اطلاق می‎شود كه محصول انباشته شدن فسیل موجودات پیشین در اعماق زمین است. موجوداتی كه چندین میلیون سال پیش می‎زیسته‎اند و در اعماق زمین به تدریج تجزیه شده و به موادی تبدیل شده‎اند كه امروزه شما می‎توانید با حفر زمین به آنها دست پیدا كنید. این مواد معمولاً در عمق خیلی زیادی هستند و برای رسیدن

به آنها باید چاه‎های خیلی عمیقی حفر كرد. نفت خام، گاز و زغال سنگ در گروه انرژی‎های فسیلی قرار می‎گیرند.

انرژی تجدیدپذیر: به انرژی حاصل از باد، آب، خورشید، بیوگاز ، انرژی زمین گرمایی و انرژی اقیانوس، انرژی طبیعی یا تجدیدپذیر می‎گویند.

۱ـ انرژی اولیه Primary

۲ـ انرژی ثانویه Secondary

اصل اساس درباره انرژی: اصل بقای (انرژی) به ما می گوید كه مقدار انرژی همواره ثابت است و این بهره‎وری ماست كه متغیر می‎باشد و مبحث صرفه‎جویی انرژی روی همین موضوع تأكید دارد. مفهوم این اصل آن است كه (انرژی) هیچگاه نابود نمی‎شود و به وجود نمی‎آید، بلكه تنها تغییر شكل می‎دهد و از گونه‎ای به گونه‎ای دیگر تبدیل می‎شد. به همین دلیل است كه به جای انرژی از تبدیل انرژی و به جای دستگاه مولد انرژی معمولاً‌ از اصطلاح دستگاه مبدل انرژی سخن می‎گویند. دستگاه مبدل انرژی همچنانكه از اسمش پیداست شكلی از (انرژی) را به شكل دیگر تبدیل می‎كند. ( انرژی مكانیكی را به انرژی الكتریكی )

منابع اصلی انرزی چیست: تقریباً تمام انواع (انرژی‎هایی) را كه ما مورد استفاده قرار می‎دهیم همه از یك منبع سرچشمه می‎گیرند. اگر به منابع مهم (انرژی) توجه كنیم بهتر به وجود انرژی پی خواهید برد، از خودتان شروع كنید. بدن شما انرژی ماهیچه‎ای و گرمای مورد نیاز خود را از مواد غذایی و آزاد كردن انرژی شیمیایی آنها بدست می‎آورد. ولی مواد غذایی را گیاهان سبز به كمك نور خورشید می‎سازند، یعنی انرژی تابشی خورشید در غذاها به صورت شیمیایی درمی‎آید و این انرژی به نوبه خود در بدن شما تبدیل به گرما و انرژی ماهیچه‎ای می‎شود. پس در حقیقت منبع اصلی انرژی ماهیچه‎ای و گرمایی بدن شما خورشید است

ارتباط با ما از روش های زیر:

 • تلفن تماس: 956 66 888 (3 خط)
 • سامانه پیام کوتاه: 02188866956