آموزش نرم افزار PDMS

هدف از برگزاري دوره:


نرم‌افزار(Plant Design Management System) PDMS   محصول شرکتAVEVA ، یكی از کارآمدترین نرم‌افزارهای مدل‌سازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که از واژه‌های ترکیبی نام این نرم‌افزار مشخص است، این برنامه قابلیت طراحی، مدل‌سازی و مدیریت یک سایت را تا بالاترین حد آن دارا است. توانایی بالای این نرم‌افزار در مدل کردن تجهیزات، سبب انتخاب آن به عنوان نرم‌افزار اول دنیا در این صنعت شده و کاربر بدون نیاز به نرم‌افزارهای دیگر، قادر به طراحی و مدل‌سازی یک Plant می‌باشد. از جمله نکات مثبت این نرم‌افزار همخوانی در ارسال و دریافت فایل‌ها جهت هماهنگی با نرم‌افزارهای متداول و رایج مهندسی است. PDMS   قابلیت همخوانی فایل‌های مدل‌سازی شده در Microstation  را دارا است و با زبان Visual Basic می‌توان برای این نرم‌افزار برنامه‌نویسی کرد. قابلیت خروجی انواع گزارش‌ها با فرمت Excel و Word را دارد و همچنین می‌توان نقشه‌های خروجی را با فرمت  DWG، DXF و PLT به Autocad منتقل کرد.

 

سرفصل دوره آموزش PDMS:


1- حفظ پیوستگی و ارتباط صحیح اطلاعات در طراحی:

انتخاب جنس و سایز اعضای یک سیستم Piping، بسیار وقت‏گیر و پر اشکال است. در PDMS تمام این اطلاعات در کاتالوگ ذخیره می‏شوند، به طوری که طراح قادر به تغییر آن‏ها نیست و تنها حق انتخاب دارد. همچنین برای یک خط مشخص در سیستم، نرم‏افزار به طور اتوماتیک مشخصات خط را بررسی و برای انتخاب عضو بعدی و جدید، انتخاب‏هایی معقول و منطقی را در اختیار کاربر قرار می‏دهد. این انتخاب از بین Specهای پیش‏فرض نرم‏افزار یا Specهای نوشته شده توسط کاتالوگ‏نویس پروژه برای انواع کاربردهای طراحی اعم از طراحی Piping، طراحی ساپورت و Hanger، طراحی HvAc، Cable Tray و طراحی Structure صورت می‏گیرد.

2- بررسی اتصال صحیح بین اعضای یک سیستم Piping از جمله هم‏ترازی اعضا (Alignment)، طول صحیح fittingها و انتخاب صحیح Rating فلنج‏ها.

3- جلوگیری از تداخل بین اعضا و گزارش تداخل‏های نامتعارف موجود در مدل (Clash checking)

4- اندازه و Label گذاری اتوماتیک تمام نقشه‏های دو بعدی برگرفته از مدل سه بعدی.

 

1-2 نحوه‏ی استفاده از نرم‏افزار PDMS برای طراحی یک Plant

مراحل اصلی انجام یک پروژه و طراحی کامل و دقیق آن برای تولید انواع مستندات مورد نیاز کار فرما به شرح زیر است:

1- ساخت پروژه و تنظیمات مربوط به مدیریت پروژه و تیم‏های کاری

2- ساخت کاتالوگ و Specهای مورد نیاز پروژه

3- طراحی بخش‏های مختلف Plant

4- چک کردن مدل از نظر پیوستگی و سایر خطاها (ماژول Design)

5- تولید نقشه‏های مورد نیاز از مدل (نقشه‏های plot plan، ایزومتریک و planها)

6- تولید گزارش‏های درخواستی برای بخش‏های مختلف خرید و مالی (MTO و مانند آن ).

1-3 ماژول‏های PDMS

برای انجام مراحل مختلف طراحی یک Plant، نرم‏افزار PDMS ماژول‏های مختلفی را تعبیه کرده است (برای جلوگیری از تداخل کارها و نیز تقسیم وظایف بین تیم‏های مختلف طراحی یک Plant).

این ماژول‏ها به چهار گروه اصلی زیر تقسیم می‏شوند که هر گروه شامل چند ماژول می‏باشد:

گروه 1- ماژول‏های طراحی

- ماژول Design

اصلی‏ترین ماژول طراحی یک Plant و دارای یک محیط سه بعدی طراحی با قابلیت‏های فراوان برای جانمایی و مشاهده‏ی مدل است. تمام قسمت‏های یک Plant در این ماژول ساخته می‏شوند. این ماژول با ماژول‏های کاتالوگ و Spec برای انتخاب المان‏های طراحی ارتباط مستقیم‏ دارد. در این ماژول می‏توان خطاهای طراحی، تداخل‏ها و مانند آن را چک کرد و گزارش‏های مختلفی را می‏توان از مدل به عنوان خروجی گرفت. طراحی‏های هر بخش را می‏توان در دیتابیس‏های تعبیه شده توسط Admin پروژه ذخیره کرد. این دیتابیس‏ها همگی از نوع Design هستند.

- ماژول Spooler

برای ساخت Spool از بخش‏های مختلف یک مدل است. هر Spool یک بخش آماده‏ای از Plant برای ساخت یک‏پارچه و محل به محل سایت می‏باشد. از Spoolهای مدل می‏توان در ماژول ISoDraft نیز استفاده کرد.

گروه 2 ماژول‏های Drafting

- Draft

ماژول Draft برای ساخت Drawingهای اندازه و علامت‏گذاری شده‏ (Annotated) از بخش معینی از یک مدل در Scaleهای مختلف به کار می‏رود. تمام این اطلاعات برای ساخت Drawing از مدل سه بعدی خوانده می‏شود و تمام اطلاعات تولید شده توسط این ماژول در دیتابیس Draft (دیتابیس از نوع PADD) ذخیره می‏شوند. تمام علایم در Drawingها (اعم از tag،Line number  و...)، را می‏توان هم مستقیماً از مدل سه بعدی Design خواند و یا این‏که علایم جدیدی در محیط Draft ساخت. تمام تغییرات ایجاد شده برای مدل در محیط Design، نقشه‏های تولید شده در Draft را نیز به طور اتوماتیک متأثر خواهد کرد.

- IsoDraft

برای تولید نقشه‏های Isometric به همراه ابعاد، علایم و MTO مربوط ازمدل سه بعدی یا از Spool‏های تولید شده در ماژول Spooler است. اطلاعات این ماژول در دیتابیس‏هایی از نوع ISOD ذخیره می‏شود.

گروه 3  ماژول‏های کاتالوگ‏نویسی

- Paragon

برای تولید یا ویرایش کاتالوگ‏های یک پروژه به صورت سه بعدی به کار می‏رود. کاتالوگ یک پروژه در PDMS، هندسه، اطلاعات مربوط به نحوه‏ی اتصال، اطلاعات Obstruction و سایر اطلاعات جزئی و المان‏های steel work، Pipe work، HVAC و Cable Tray را تعیین می‏کند.

عموما" هر شرکت طراح، کاتالوگ‏های پروژه‏های خاص خود را دارا می‏باشد. این کاتالوگ‏ها می‏توانند برای بسیاری از پروژه‏های آن شرکت قابل استفاده باشند.

- Specon (دارای محیط Command line)

   برای ساخت یا ویرایش Specهای مختلف از بین کاتالوگ‏ها به کار می‏رود. یک Spec، بخش معینی از یک کاتالوگ برای استفاده‏ی خاص از آن است. مثلا" Spec خطوط فولاد ضد زنگ، خطوط pvc و پلی اتیلن.

اطلاعات مربوط به کاتالوگ‌نویسی در دیتابیس مربوط (از نوع CATA) ذخیره می‏شود.

گروه 4  ماژول‏های مدیریت پروژه

- Admin

مدیریت پروژه‏، ساخت یک پروژه و تعیین بخش‏های مختلف کاری آن و نحوه‏ی ارتباط آن‏ها را بر عهده دارد.

برای هر پروژه، تیم‏های مختلف کاری تعریف می‏شود. هر تیم وظیفه‏ای معین دارد و خود دارای کاربران مربوط به خود است. برای نمونه تیم طراحی، تیم کاتالوگنویسی، تیم مدیریت پروژه و مانند آن.

مدیریت پروژه، امکانات دیگری را برای merge کردن چندین پروژه، برای استفاده از دیتابیس‏های یک پروژه در پروژه‏ی دیگر و غیره هم دارد. اطلاعات این ماژول در دیتابیس‏های System نگه‏داری می‏شود.

- Lexicon (دارای محیط Command line)

برای تعریف خواص مورد نظر کاربر (UDA: User-Defined Attributes) برای المان‏های مورد استفاده در طراحی یا کاتالوگ نویسی توسط مدیریت پروژه (یا هر کاربری که مدیر پروژه به او اجازه‏ی این کار را داده باشد) به کار می‏رود. اطلاعات این ماژول در دیتابیس آن (از نوع Dictionary) ذخیره می‏شود.

گروه 5  سایر ماژول‏ها

- Propcon (دارای محیط Command)

برای ذخیره‏سازی اطلاعات مربوط به متریال یک پروژه از قبیل مدول‏های یانگ، ضرایب متنی و غیره که برای انتقال یک پروژه به یک نرم‏افزار تحلیل تنش مانند  CAESAR II به کار می‏رود.

- Monitor  

برای مشاهده‏ی کاربران جاری، پروژه‏ی جاری، دیتابیس‏های فعال پروژه و سایر اطلاعات در خصوص پروژه (به ویژه اگر PDMS تحت شبکه نصب شده باشد) به کار می‏رود.

همچنین کاربرد بسیار مهم آن در استفاده‏ی معمولی نرم‏افزار، Switch کردن از یک ماژول به ماژول دیگر یا از یک User به User دیگر و نیز تغییر Password ورود به نرم‏افزار برای یک User می‏باشد.

 

مخاطبين دوره آموزش نرم افزار PDMS:


مخاطبین اصلی این نرم افزار مهندسین نفت، پتروشیمی، مهندسین مکانیک، مهندسین مواد، مهندسین شیمی، صنایع و… می باشند.

 

شیوه برگزاری دوره آموزش نرم افزار PDMS:


اين دوره به صورت نظری و عملی برگزار می شود.

 

تصاویر مرتبط با دوره آموزش PDMS:

 


 

 

 
 

 با پیش ثبت نام رایگان آخرین اطلاعات دوره مورد نظرتان را دریافت نمایید.

 پیش ثبت نام دوره      ثبت نام نهایی دوره

#مفید_ باشیم و تاثیرگذار 

پیش به سوی فردایی پربارتر

ارتباط با ما از روش های زیر:

  • تلفن تماس: 956 66 888 (3 خط)
  • سامانه پیام کوتاه: 02188866956